[help] Konvertovanie .dm na .sis alebo .sisx

02.11.2011 09:12

Určite ste sa už stretli s tým, že niektoré súbory stiahnuté z Nokia Store (bývalé OVI Store) do počítača sú uložené v zabezpečenom formáte .dm. Ako ale nainštalovať tento typ súboru do mobilu?

Súbory s príponou .dm nie je možné priamo inštalovať, pretože OS Symbian ich nepozná. Jediná možnosť ako ich nainštalovať je stiahnutie priamo cez aplikáciu Nokia Store v mobile. Niektorí majú však napr. po tzv. Hard Resete problém spustiť Nokia Store, či nemajú dátový paušál alebo dostupné WiFi pripojenie. Pre tých poslúži nasledujúci návod.

Trošku teórie o .SIS

.sis, skratka pre Software Installation Script, je archívny typ súboru pre OS Symbian. Súbory s príponou .sisx sú vlastne podpísané súbory, ktoré je možné inštalovať. Keďže väčšina S60 aplikácií sú inštalované zo .sis alebo .sisx súborov, sú tieto formáty bežne známe ako inštalačné súbory S60 a S^3 zariadení.

Ako na to, alebo v čom spočíva daný trik?

Musíte otvoriť a upraviť stiahnutý .dm súbor v programe, ktorý si vie poradiť s binárnym kódovaním (to znamená, že nie klasický ACSII kód). Na tento účel dobre poslúži známy Notepad ++ (výkonný open-source editor pre Windows).

  1. Otvoríme .dm súbor cez Notepad ++.
  2. Presunieme kurzor na pozíciu pred písmeno „z“ (zhruba prvé 3 - 4 riadky zhora) a zmažeme DELetom smerom hore (na začiatok dokumentu). 
  3. Uložíme a zavrieme Notepad ++ editor.
  4. Zmažeme príponu .dm z názvu súboru (napr. Cez Total Commander) a necháme len príponu .sis (prípadne .sisx). 
  5. Skopírujeme si „vytvorený“ súbor do mobilu a nainštalujeme :-) .

  Na záver videonávod:

 

Možno to je trošku zdlhavejšie ako sa dostať k aplikáciám, ale funguje to zaručene...    

 


Článok bol uverejnený aj na Smartmobil.sk.


 

Späť