Symbian v skratke

Symbian je otvorený operačný systém pre smartphony, do ktorého môže užívateľ doinštalovávať aplikácie.

Existuje niekoľko sérií podľa typu prístroja, v ktorom je inštalovaný. Symbian sa dnes používa predovšetkým na „múdrych telefónoch“ (smartphone) značky Nokia. Kedysi sa používal aj vo vreckových počítačoch Psion (je nasledovníkom systému EPOC). Za používanie Symbianu v mobilných zariadeniach musia spoločnosti odvádzať paušálny poplatok za každý predaný kus. Symbian má medzi smartphonmi vedúcu pozíciu najmä vďaka Nokii, ktorá sa sústredila na vývoj nových telefónov najmä s otvoreným operačným systémom. V prvom štvrťroku 2006 si Symbian upevnil vedúcu pozíciu, keď bolo zo všetkých smartphonov predaných vo svete 66,5 % zariadení práve s OS Symbian.

Spoločnosť Symbian vznikla v roku 1998 a vlastnia ju spoločnosti Ericsson (15,6 %), Nokia (47,9 %), Panasonic (10,5 %), Samsung (4,5 %), Siemens (8,4 %) a Sony Ericsson (13,1 %).
[upraviť]
Série
S60 (predtým „Series 60“) – smartphony tohto radu sú dnes najčastejšie. Je to spôsobené hlavne ich ľahkou softvérovou rozšíriteľnostou a pomerne nízkou cenou. Ako typických zástupcov tohto radu možno spomenúť modely Nokia 3650, N-Gage, Nokia N70 alebo Siemens SX1.
S80 – odlišná verzia systému pre komunikátory. Komunikátory tejto série bývajú vybavené lepšie ako S60 a majú úplnú qwerty klávesnicu. Sú to otváracie telefóny, ktoré v zatvorenom stave vyzerajú ako klasický telefón, ale po otvorení sa podobajú viac na počítač ako na telefón. Ako zástupca môže slúžiť Nokia 9300, Nokia 9300i alebo Nokia 9500.
S90 – v súčasnosti používa túto verziu systému len Nokia 7700 a Nokia 7710, ktoré svojím vzhľadom telefón pripomínajú len veľmi málo. Ich hlavným znakom je veľký dotykový displej.
UIQ –dotykový displej. Platforma podporovaná najmä Sony Ericssonom. Medzi najznámejšie telefóny z tohto radu patria najmä P rady od Sony Ericssonu 800, 900, 910i.